ملزومات جایگاه ها

جهت مشاهده قطعات مصرفی قابل عرضه توسط این مجموعه کلیک فرمایید

در یک جایگاه سوخت دیسپنسرها و ساختمانها در معرض دید همگان قرار دارند. اما این مجموعه بدون بکارگیری مجموعه ای از تجهیزات که در نقاط مختلف جایگاه قرار گرفته است امکان خدمات رسانی را ندارند. تجهیزاتی که در یک جایگاه نقش مستقیم در رساندن و مدیریت سوخت به مصرف کننده را دارند شامل موارد ذیل می شوند:

1. مخازن زیرزمینی

2. شناور(پمپ) ب

3. سطح سنج (لول گیج، تانک مانیتورینگ و …) ب

 مخازن

مخازن ذخیره سوخت در جایگاه، مخازنی اتمسفریک، مدفون، و استوانه افقی میباشند. طبق استاندارد ایران برای ذخیره بنزین میتوان از مخازن گالوانیزه، فولادی، استیل ضد زنگ یا آلمینیومی استفاده شود. اجازه استفاده از تانکرهای مدفون و غیرمدفون به جای یکدیگر وجود ندارد، و در هر مورد باید از نقشه های استاندارد مربوط به همان حالت استفاده شود. در صورتی که دمای نگهداری سوخت انتظار میرود که از 17 سانتی گراد کمتر شود میباست در طراحی مخزن پیش بینی لازم صورت گیرد. یک مخزن سوخت استوانه ای به طور استاندارد از دو عدسی و یک بدنه استوانه ای و چندین رینگ بر روی بدنه تشکیل شده است. تعداد رینگ موجود(هر رینگ به طور متوسط تا 200 کیلوگرم وزن داد)، و ضخامت عدسی مخزن و بدنه مخزن با توجه به نیروهای موجود در مخزن و ضخامت لازم برای حفظ مخزن در برابر خوردگی در طول عمر مفید آن مشخص میشود. برخی شرکتها جهت حفظ موثرتر مخزن در برابر خوردگی از لایه اپوکسی و پولی اورتان در بیرون و داخل مخزن استفاده میکنند. در هر مخزن بسته به حجم آن تعدادی لوله ونت، جهت جلوگیری از ایجاد خلاء یا فشار بیشتر از سطح عملکرد مخزن پیش بینی میشود، در مخازن زیرزمینی ظرفیت سیستم ونت باید به صورتی باشد که از خروج بخارات سوخت در هنگام پرشدن مخزن، بوسیله سیستم کهاب جلوگیری شود. ونت و شناور و لول گیج معمولا بر روی دریچه انسانرو هر مخزن پیش بینی می شود.

مخزن مدفون

ساخت مخزن مدفون

محل نصب مخزن مدفون میباست در مکانی پیش بینی شود که بارگذاری ان کنترل شده باشد، همچنین گودبرداری محل دفن، موجب وارد آمدن خسارت به مجاورین نگردد. پس از کف سازی گود، محیط گود با مصالح بنایی یا سایر مصالح دیوارچینی شده و محوطه نصب مخزن را تشکیل می دهد. فاصله مخزن از جداره گود نباید کمتر از 30 سانتی متر شود. در محلهای بدون بار و ترافیک، روی مخزن میبایست با حداقل 60 سانتی متر خاک (یا 30 سانتی متر خاک به همراه دال 10 سانتی متری بتنی) پوشانده شود.حداکثر ضخامت خاک روی مخزن باید توسط سازنده مخزن مشخص گردد. ورود و خروج سوخت در مخازن زیرزمینی منحصرا از بالای مخزن بایستی صورت گیرد..در نهایت هر مخزن بایستی در محل خود به نحو مناسبی مهار شده تا در مواقع خالی بودن یا سیل از مکان خود جابه جا نگردد.

لازم به ذکر است در خرید یک مخزن ضخامت، تعداد رینگ، کامل بودن لوازم سرمخزن و دارا بودن جدول دیپ در قیمت مخزن تاثیر عمده ای خواهد داشت.

مخزن مدفون

مخازن مدفون

شناور

انواع پمپ مورد استفاده در جایگاههای سوخت امروزی عموما “پمپ مغروق” یا همان “پمپ شناور” می باشد. این پمپها قابلیت کاربرد در عمقهای مختلف را داشته، و برای تولید دبی های متوسط تا زیاد کاربرد دارند. عملکرد آنها بصورت سانتری فیوژی و در چند مرحله بوده و بایستی بصورت عمودی نصب شوند.

شناور Red Jacket

شناور سوخت Red Jacket

پمپهای شناور بطور کلی شامل دو قسمت سطحی(که بر روی بالای مخزن نصب میشود) و زیرسطحی(مغروق-که داخل مخزن قرار میگیرد) میباشند. قسمت سطحی شامل کنترلر موتور، و کابل ها میباشد؛ و قسمت شناور عموما از موتور، پمپ، کابل و مهر و موم تشکیل میشود. در برخی انواع یک قسمت جداکننده گاز نیز نصب میشود.

واحد پمپ میتواند، تک قسمتی یا چند مرحله ای باشد. هر مرحله از یک پیشران متحرک و یک دیفیوزر تشکیل گشته که سیال را به سمت مرحله بعد هدایت میکند. تعداد این مراحل خود بسته به کاربرد و شرایط پمپ تغییر میکند. تعداد این قسمتها بسته به شرایط و قدرت مورد نیاز طراحی گشته و امکان ارائه توانهای از 7.5 کیلووات تا 560 کیلو وات را دارد. از پمپهای تک مرحله ای برای زهکشی، پمپاژ فاضلاب، موارد عمومی صنعتی و لجن کشی استفاده میشود. پمپهای چند مرحله ای معمولا در چاههای آب و نفت کاربرد دارند. انتخاب اینگونه پمپها بایستی با توجه کامل به کاربرد آن صورت گیرد.

تا به امروز حداقل 15 برند مختلف تولید کننده پمپ شناور در صنایع نفت در دنیا حضور دارند، ولی بطور عموم در جایگاههای سوخت ایران از دو برند معروف ردجکت و اف ای پترو استفاده میشود. کمپانی سازنده پمپ ردجکت یا همان شناور قرمز، شرکت  وده روت بوده و کمپانی سازنده شناور آبی یا پمپ اف ای پترو شرکت فرانکلین میباشد. هر کدام از دو برند حاضر از کیفیت عالی برخوردار هستند. ولی انجام تعمیرات بر روی شناورهای رد جکت یا قرمز اندکی آسانتر از رقیب خود بوده و سابقه طولانی تری در صنایع سوخت را با خود همراه دارد. ب

نمونه نقشه نصب شناور کوپل شده

نمونه نقشه نصب شناور کوپل شده

سطح سنج

اندازه گيري دقيق مقدار فرآورده نفتي در مخازن ،  از دير باز حائز اهميت بسيار بوده است . یک سطح سنج اصطلاحا به گیجی در داخل یک مخزن اطلاق میشود که قابلیت سطح سنجی پیوسته مایع داخل مخزن را دارا باشد. كنترل اين فرآورده ها از نظر كمي با روشهاي متداول مانند استفاده از ديپ دستي ، خمير آب ياب و سطح سنج مكانيكي و الکترونیکی صورت ميگیرد. روشها دستی داراي نواقصي مانند وجود خطاي اندازه گيري ، مخاطرات ناشي از تردد كارشناسان ذيربط بر روي مخازن در شرايط جوي نامناسب ، عدم امكان دسترسي سريع به موجودي مخازن و ناكارآمد بودن سيستمهاي مكانيكي قديمي هستند. به عنوان مثال دو روش مکانیکی برای سطح سنجی در مخازن در زیر معرفی شده است.

روشهای مکانیکی

روش اول

ابزار اندازه گیری مکانیکی از یک قطعه شناور متصل به یک نوار فلزی (همانند مترهای معماران و …) تشکیل میشود. این نوار از طریق یک دریچه کوچک در بالای تانک توسط اپراتور قابل خواندن میباشد و به این ترتیب اپراتور با رویت این سطح سنج میتواند از ارتفاع سوخت در مخزن اطلاع یابد.

یک دسته متنوع از سطح سنجهای مکانیکی، سطح سنجهای عقربه دار میباشند. در این نوع سطح سنجها حرکت شناور بر روی نوار  باعث ایجاد فشار بر روی عقربه میگردد و به این ترتیب روشی برای قرائت سطح مایع ایجاد میکند.

018 H

سطح سنج عقربه ای

روش دوم

دسته دیگر از سطح سنجهای مکانیکی، سطح سنجهای با بازوی شناور میباشند. در داخل تانک سطح سنج داری یک بازو شناور است که از پایینترین سطح مخزن تا بالای مخزن را این بازو در یک مسیر منحنی میتواند حرکت کند. این نوع شاخصها،  ارتفاع مخزن را به هشت واحد تقسیم کرده و نمایش میدهند.

سطح سنج مکانیکی مخزن

 روشهای الکترونیک

یکی از روشهای متداول سطح سنجی استفاده از حسگرهای مغناطیسی میباشد. در این حسگرها یک پالس از داخل یک آلیاژ  نیکل و کروم عبور داده میشود. سرعت پالس بر اساس اصول فیزیک با صرفنظر از تغییرات دمایی در طول این میله ثابت خواهد بود. برای سطح سنجی با استفاده از این اصل یک میله لوله ای شکل در ارتفاع مخزن قرار میگیرد، از وسط این لوله یک سیم مستقیم و کشیده از جنس آلیاژ مذکور عبور میکند که وظیفه هدایت پالس را در طول خود دارد. در بیرون لوله مذکور یک شناور با خاصیت مغناطیسی قرار میگیرد. در اثر برخورد دو میدان مغناطیسی با یکدیگر یک کرنش مکانیکی در لوله ایجاد میگردد. که این کرنش به صورت یک پالس با سرعت صوت در لوله حرکت نموده که با رسیدن آن به یک تبدیلگر صوتی به الکتریکی در سر لوله، یک سیگنال الکتریکی تولید می شود. از اختلاف زمان بین پالس اولیه و سیگنال پاسخ و با دانستن سرعت صوت در فلزات ارتفاع مایع مخزن با دقت بالا اندازگیری میشود.

جهت مشاهده قطعات مصرفی قابل عرضه توسط این مجموعه کلیک فرمایید

019 H

سطح سنج مغناطیسی

Comments are closed.